مشاوره تحصیلی دکتر احمدیان

مرکز مشاوره تحصیلی دکتر احمدیان

09195060754
arm

آزمون های تخصصی روانسنجی

روانسنجی (Psychometrics) چیست؟

در روان شناسی مجموعه شیوه‌هایی که به روان شناس کمک می‌کند تا پدیده‌های روانی انسان را از حالت کیفی به حالت کمی (عددی) در آورد اصطلاحا روان سنجی (Psychometrics) می‌گویند.

روان سنجی در معنای وسیع کلمه به معنی استفاده از روشهای آماری و آزمایش و در معنای محدود کلمه به معنی بهره گیری از آزمونهای روانی برای اندازه گیری پدیده‌های روانی است.

طبقه بندی و شناخت هم شامل مسائل جسمی (نظیر قوی و ضعیف ، سالم و بیمار و …) و مسائل روانی و ذهنی (نظیر هوش ، استعداد ، شخصیت و …) بوده است. در عصر حاضر نیز این مسئله به موضوعی بسیار مهم و حیاتی تبدیل شده است و اهمیت روان سنجی در این است وسایل علمی لازم را برای این شناخت و طبقه بندی در اختیار جامعه و متخصصان علوم انسانی قرار می‌دهد.

در واقع اهمیت روان سنجی در دل سوالاتی از قبیل : چه کسی با هوش یا عقب مانده است؟ ، یک فرد بخصوص چه نوع استعدادی دارد؟ و یا چگونه می‌توان به شناختی از شخصیت و خصوصیات فردی افراد دست یافت؟ قرار دارد.

کاربرد روانسنجی کجاست؟

روان سنجی برای اندازه گیری توانایی پیشرفت تحصیلی و سایر ویژگیهای افراد بکار می‌رود. در واقع پیش‌بینی بر داده‌های کمی معتبرتر و دقیقتر از تفکر واهی است. همچنین برای شناخت بهترو بهبود افراددرروابط فردی وبین فردی کمک می‌کند.

روانسنجی علمی تازه متولد نیست بلکه برای مردم ما ناشناخته است.

اگربخواهم مثال بزنم شما برای تشخیص بیماری تان پزشک معالجه تان ازابزارهای متفاوت مثلMRI و آزمایش خون و …. استفاده می کند تا بتواند برنامه ی درمانی درستی را درپیش بگیرد.

علم روانسنجی مانند همان ابزارهاست. یک مدرک قابل اعتبار قابل استناد به روانشناسان و روانپزشکان، تا بتوانند برنامه ی درمانی درستی انتخاب کنند.

لازم به ذکر است که تحلیل و تفسیر هرتست انتخابی درحوزه تخصصی روانسنج است.

در گروه مشاوره دکتر احمدیان  مجموعه کاملی از تست های روانسنجی استاندارد و موجود است.

شامل

آزمون شخصی متناسب با هر داوطلب

بررسی هوش هیجانی

بررسی حافظه کوتاه مدت و بلند مدت

بررسی میزان تمرکز و توجه

بررسی  IQ  , EQ

بررسی استعداد هوش تصویری

بررسی رشته های متناسب با توانایی هر داوطلب

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشیذ